Japa Mala Tyrkys

Kód: 80064
Neohodnotené
Značka: Shini
€29
Na dotaz
Položka bola vypredaná…

Japa mala - Tyrkys 6 mm. Náhrdelník vhodný na meditáciu, mantrovanie, alebo ako šperk.

Detailné informácie

Podrobný popis

Slovo mála pochádza zo sanskrtu a znamená veniec guličiek. Japa (džapa) znamená proces opakovania mantry.

Japa mala je tradičná pomôcka používaná v hinduizme, džinizme, sikhizme a budhizme a šintó (japonské náboženstvo) k opakovaniu sa mantier pri meditácií, k počítaniu dýchaní behom meditácie alebo opakovanie mena Buddhy. Je to spravidla sústava 108 korálkov alebo menší počet, vždy deliteľný 9 a jednej veľkej korálky guru (učiteľ) alebo meru (hora). Na konci guru alebo meru reťazca je strapec.

Reťazec symbolizuje univerzálne Ja, ktorá podporuje alebo udržuje každú časť alebo bytosť vo vesmíre.

Kruhové usporiadanie guľôčok predstavuje cyklickú povahu vesmíru začiatku a konca. Taktiež predstavuje nekonečný cyklus narodenia a smrti. Našim najvyšším cieľom je natrvalo uniknúť z tohto cyklu zlúčením s univerzálnym Ja.

Strapec má mnoho významov. Jeden z nich je, že odvádza negatívnu energiu. Iný je, že s nami rezonuje ako struny, ktoré nás spájajú s božstvom a jednotou. V niektorých náboženstvách je strapec označovaný ako lotosový kvet, ktorý predstavuje osvietenie. Alebo ako tisíc okvetných lístkov Saharsrara. Takiež symbolizuje našu pránu a vedomie.

Guru alebo meru je v mala náhrdelníku jedna väčšia guľôčka, ktorá je naviac. Signalizuje koniec 108 guľôčok a taktiež koniec meditácie. Verí sa, že táto guľôčka symbolizuje spojenie medzi študentom a jeho guru. Keď sa dokončí meditácia 108 mantier a chcete ďalej pokračovať, túto guru guľôčku nepreskakujeme, ale vraciame sa späť (opačným smerom).

Tradičná japa mala má 108 guľôčok. Číslo 108 ma viac významov z hľadiska viery „modliaceho“ v hinduizme znamená počet božstiev - 108 upanišád. V budhizme znamená číslo 108 počet cností, ktoré musí človek dosiahnuť, alebo počet nečistôt, ktoré musí zdolať. V našom tele máme 108 marma (akupresúrnych) bodov. Podľa tantrickej jógy máme 108 energetických línií, ktoré sa zbiehajú v srdcovej čakre.

Japa mala sa vyrába z rôznych materiálov. V Indií to je santalové drevo, tulsi a rudraksha. V Nepále a Tibete to je zo semien bodhi, lotosových semien a kostí. V závislosti od materiálu majú guľôčky určité energetické účinky.

Mali vyrobené z krištálu či perál, alebo z guľôčok bielej farby slúžia predovšetkým k očisteniu mysle od rôznych prekážok a rušivých pocitov. Pri týchto malach je vhodné vyslovovať mantry na ukľudnenie.

Mali vyrobené zo zlata, striebra, medi a lotosového dreva slúžia predovšetkým pre zlepšenie života, vedomia a pre hromadenie zásluh. Pri týchto malach je vhodné vyslovovať mantry na obohatenie.

Pri málach vyrobených z orechov alebo kostí by sa mali vyslovovať mantry s ochranou aktivitou.

A na záver rada...

Guľôčky japamali absorbujú a uchovávajú energiu, preto je dobré ich energiu z času na čas prečistiť. Môžete urobiť nasledovné:
- vystaviť japa malu priamemu slnku najlepšie okolo obeda
- zapáliť okolo japa mali bielu šalviu
- vložiť málu do spievajúcej misky a klopaním stien misky rozozvučíť misku

Pri bežnom používaní treba japa malu občas očistiť, umyť. Môžete to urobiť jednoducho tak, že ich ponoríte do teplej vody. Môžete tiež pridať jemné mydlo, niekto necháva korálky namočené cez noc. Na očistenie jednotlivých korálok použite jemnú kefku, potom nechajte malu úplne uschnúť. Po umytí ich môžete potrieť kokosovým alebo santalovým olejom. Olejovanie robí korálky silnejší a nevysychajú. Vhodné pre korálky z dreva.

Tyrkys

Tisíce rokov si staroveký Egypťania, Aztékovia, severoamerickí Indiáni a staroveký Číňania Tyrkys cenili ako symbol múdrosti, ušľachtilosti a sily nesmrteľnosti. Tutanchamonova posmrtná maska bola ozdobená tyrkysom a montezumom, posledný vládca Aztékov, považoval tyrkys za symbol svojej moci a bohatstva, vyjadrujúci jeho postavenia boha. Tyrkys ako šperk alebo nosený vo vačku, je talizmanom nesmierneho šťastia, úspechu, peňazí a slávy, ctižiadosti a tvorivosti. Je tiež kryštálom spravedlnosti, nech už ju chcete dosiahnuť právnou cestou, alebo čestným a spravodlivým jednaním vo všetkých oblastiach života. Na fyzickej úrovni pôsobí priaznivo na mozog, oči, uši, krk, hrdlo dýchacie a pľúcne choroby, vírusové infekcie, migrény a bolesti hlavy, alergie ako senná nádcha, artritída, reumatizmus a problémy s rovnováhou. A z hľadiska emočnej roviny liečivo pôsobí na ukľudnenie mysle a zmierňuje depresie. Priaznivo pôsobí na pásmovú chorobu a strach z lietania. Je vhodný pre posilnenie, ak si cítite ako obeť alebo sa stretávate sa s predsudkami či týraním.

Rozmery:  obvod 82 cm, strapec s gulickami 12 cm
Váha: 37 g

 

Dodatočné parametre

Kategória: VÝROBKY Z MINERÁLOV
Hmotnosť: 0.055 kg
Položka bola vypredaná…