strieborná nerezová retiazka s príveskom Kauri mušle

Kód: 1144
Neohodnotené
€11
na objednávku do 3-7 dní
Položka bola vypredaná…

Strieborná nerezová retiazka 45 cm, s nerezovým vyrezávaným príveskom Óm. 

Detailné informácie

Podrobný popis

Kauri (angl. Cowrie) je domorodé označenie pre drobné ozdobné ulity, ktoré sa užívali ako platidlo, najmä v Afrike, v Indii, v Číne a v Indonézii. Boli tak obľúbené, že ich kovové mince niekedy napodobňovali. Boli najpoužívanejšou a najstaršiou menou v histórii peňazí. Názov "Kauri" je odvodený z gréckeho slova znamenajúci prasiatko, zrejme pre určitú podobnosť pripomínajúce chrbát tohto zvieraťa.

Lastúry sú známe nielen ako prvé platidlo, ale podieľali sa na najstaršie forme odkazov. Na pobreží Guinejského zálivu si domorodci ešte dnes "dopisujú" pomocou mušlí Kauri, napríklad: jedna mušla znamená zápornú odpoveď, dve obrátené mušle k sebe znamenajú priateľstvo a kto chce vyznať lásku musí použiť šesť mušlí vedľa seba. V Afrike a oblastiach Južnej a Severnej Ameriky symbolizujú ulity Kauri silu osudu a verí sa, že zubaté ústa (ústie ulity) patrí duchu Orisha, ktorý skrze nich učí ľudí pokore a rešpektu.

Kauri sú ulity rôznych mäkkýšov, najmä ulitníkov z čeľade Cypraeidae, druhov Cypraea moneta a Cypraea aurantium. Vyskytujú sa v plytkých pobrežných vodách ostrovov Indického i Tichého oceánu, kde sa odpradávna lovili. Na vhodnom mieste sa do mora dal zväzok palmových listov, na ktorom sa ulitníky usadzovali; po čase sa zväzok vyzdvihol a ulitníky striasli. Hlavným producentom kauri boli Maldivy.

Pre svoj krásny vzhľad sa kauri užívali od staroveku ako šperky a amulety, často navlečené na šnúrke, ako herné kocky a kultové predmety, ktoré hrali úlohu napríklad v kulte voodoo, pri veštení a podobne. Severoamerickí indiáni užívali podobné drobné ulity a mušle, navlečené na šnúrke, ako ozdobu, ako dar aj ako platidlo (Wampum). Mušle kauri sú známe ako mušle šťastia. V dnešnej dobe sú stále späté s oblasťou prosperity - priťahujú bohatstvo. Hovorí sa, že majú čarovnú moc a mnoho žien už využilo ich pomoci pri ťažkostiach s plodnosťou, počas tehotenstva a pri pôrode. Mušle symbolizujú vzťah k prírode a prináša aj rešpekt a pokoru.

Rozmery:  obvod 45 cm
Váha: 3 g

Dodatočné parametre

Kategória: NEREZOVÉ ŠPERKY
Hmotnosť: 0.011 kg
Položka bola vypredaná…