ARJUNA

Kód: 1278
Neohodnotené
€16
Skladom (1 ks)

Arjuna / vrcholák pravý. 
Latinský názov: Terminalia arjuna. 
Sanskrit: arjuna, kakubha. 
Krajina pôvodu: India. 

 

Detailné informácie

Podrobný popis

Vhodnosť používania ajurvédskych bylín konzultujte s ajurvédskym odborníkom.

Ajurvédske farmakologické vlastnosti:
Rasa: svíravá, hořká
Virje: chladivá
Vipáka: pálivá
Guna: lehká, suchá
Dóša: tridóša, KP-

Strom Arjuna je vysoký asi 60 až 80 stôp a je viditeľný pozdĺž riek, potokov a útvarov suchej vody na celom indo-subhimalájskom trakte Uttarpradéš, južný Bihár, Chota Nagpur, Barma, Madhjapradéš, Dillí. Nachádza sa tiež v lesoch Srí Lanky a Maurícia. Rastie takmer na všetkých druhoch pôd, ale uprednostňuje vlhké, úrodné hliny a červené lateritické pôdy.

Jeho odvar z kôry sa používa na liečbu rán, silných vnútorných krvácanie, srdcového zlyhania a vredov a lokálne ako prach alebo zásyp na liečenie poranení. Požíva sa taktiež k podpore srdca a k harmonozování telesných funkcií. V budhizme sa traduje, že strom arjuna bol používaný k dosiahnutiu osvietenia mnohých BÓDHISATTVA.

Ľudová medicína nezabúda ani na fakt, že Terminalia arjuna je významným antioxidantom v boji proti zápalom. Praktici ľudovej medicíny India odporúčajú Arjun samostatnú alebo v kombinácii s ďalšími bylinami (známa je tiež Arjuna - bezkofeínová káva) na získanie prospechu pre zdravie srdca a zníženie srdcových problémov. Pri pravidelnom užívaní s patričnými diétnymi a režimovými opatreniami môže arjuna zlepšiť funkcie chorého srdcového svalu a zlepšiť srdcovú činnosť.

V histórii bola arjuna využívaná na harmonizovanie troch dóš / prvkov kapha, vata a pitta. Ich dysbalancií podľa indickej medicíny dochádzalo k prejavom asthmatu, problémom so žlčníkom, pri uštkutí škorpiónom a intoxikáciou niektorými jedy.

Ľudia v miestnych kultúrnych oblastiach používajú pravidelne kôru z Arjun pri ťažkostiach so srdcom a cievami (kardiovaskulárnymi problémami) vrátane srdcových ťažkostiach súvisiacimi s anginou pectoris, bolesťou na hrudi, silnú palpitácií, vysokým krvným tlakom a vysokým cholesterolom v plazme. Je tiež používaný ako odvodňovacie, prečisťujúce prostriedok pri dyzentérie, sexuálne prenosných chorobách, infekciách vylučovacieho systému a močovej trubice a pri poruchách sexuálnej túžby. Vo východnej Indii sa používa arjuna ako prehánkach a zápchach, tak pri poruchách trávenia všeobecne. Navyše sa stále viac odporúča na protekciu pečene, na liečbu dýchacieho traktu, na liečbu kašľa a bolesti v krku.

Váha: 100 g

Dodatočné parametre

Kategória: AJURVÉDSKE BYLINY
Hmotnosť: 0.1 kg